Çatı Tamiri

Çatı Tamiri: Bir insanı güvende hissettiren en önemli etmenlerden birisi evidir. Yapısal anlamda da bireyin evi onu güvende tutmaktadır binanın sağlamlığı ve çatısı evin önemli yapı taşlarındandır. Fakat bir evin çatı bakımları duvar bakımlarına göre daha az önemseniyor ve kale alınmıyor. Özellikle yağışların ve soğuk havanın etkili olduğu coğrafi bölgelerde yaşayan bireylerin çatı bakımlarını ihmal etmemesi gerekir.

Sızdıran bir çatı, evinize ciddi şekilde zarar verebilir, ancak bu çok büyük bir bedelle olabilir. Sızdıran tavanlar, alçı panele veya sıvaya zarar vererek küflenmeye ve hatta çürümeye neden olabilir. Bu nedenle hasar oluştuktan sonra çatının en kısa sürede onarılması gerekir. Hasar görmüş bir çatının üstesinden gelmek bazen küçük bir deliği çimento ile kapatmak kadar basittir Bazen sorunu teşhis etmek ve yeni bir çatıyı yenileme ve kurma maliyetini hesaplamak için zaman harcamanız gerekecektir. Evlerimizin önemli yapı taşlarından olan çatılarımız yalnızca kış aylarında değil yaz aylarında da evimizi korumakta. Belirli tehlike ve maddi olumsuzluklardan bizleri uzak tutmaktadır. Çatısı ve ısı yalıtımı bulunmayan bina ve dairelerde güneşin etkisi daha fazla görülmektedir.

Bundan dolayı çatı onarımı sırasında ısı ve su yalıtımı, yağmur oluklarının tamiri ve değişim işlemleri yapılmaktadır.  Çatı gibi önemli noktalarda tamir gerektiren durumlar ilk olarak gözle görülmeler. Ardından da daire sakinlerinin şikâyetleri üzerine anlaşılmaktadır. Çatınızda tamir gerektiren durumlar genel itibari ile çatıda eskime, yıpranma, kırılma. Çökmeler, dökülmeler, sıvı sızıntılar ve benzeri durumlarla devam etmektedir. Görüntü itibarı ile sadece eskime ve yıpranma bulunan çatıların bakıma ve yenilenmeye ihtiyaçları olabilir. Kimi binalarda ısınma problemleri yaşanır. Çatı katlarında bulunan dairelerde ısınma problemi hat safhadadır. Bu tür durumlarda profesyonel ekiplere başvurularak ısı yalıtım malzemelerinizi. Çatınızı kontrol ettirmeli ve çatınızda bulunan tamirat işlerini tam anlamıyla yerine getirmelisiniz.

Çatı Tamirinin Avantajları Nelerdir?

Çatı çerçevesini onardıktan sonra çatı malzemesinin onarılması gerekir. Çatı kaplama malzemelerinin onarımı, kullanılan malzemenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, bir sac ile kaplı bir çatının onarım aşamasında, sac açıklığını kaldırmak için vida kesimi veya ayırma işlemi yapılabilir. Veya termitlerle kaplı bir çatıda, göbeğe zarar vermeden, çatı profiline bastırılarak değiştirilebilir ve onarılabilir.

Her farklı malzemenin kırılganlığı ve montaj süreci farklı olduğu için çatı onarım işinde malzemeye göre aksiyon alınmalıdır. Çatı onarım çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer kısım ise çatı oluklarının onarım sürecidir. Drenajın nasıl tamir edileceğini sorabilirsiniz. Çatı süzgeçleri, çatıda ve binanın dışında biriken kar ve yağmur suyunu yönlendirmek için çatının kenarına inşa edilen metal levhalar gibi ince metalden yapılmış yapılardır.