Çelik Çatı Kaplamaları Nelerdir?

Çatı kaplamasında çatının özelliklerine göre çeşitli kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Bu kaplama malzemeleri, kaplama koşullarına göre kısmi ve sürekli parçalara ayrılabilir. Kısmi kaplama malzemeleri; fayans, arduvaz, oluklu mukavva gibi malzemeler. Bu malzemeler uçları üst üste binerek çatı yüzeyini kaplar. Üst üste binen kısımda boşluklar olacağından çatıda sürekli hava sirkülasyonu olacaktır.
Bu taslak, ahşap çatıda kullanılan elemanların çürüme riskini azaltır. Sürekli kaplama malzemesi; asfalt, asfalt veya asfalt kağıt gibi malzemelerin üst üste bindirilerek çatı yüzeyine yapıştırılmasıdır. Bu malzemeden yapılan kaplamalarda ahşap elemanlar neme dayanıklı olmalıdır. Çatı kaplamalarının kullanılan malzeme cinsine göre sınıflandırılması daha uygundur.

Özellikle çelik çatı kaplamaları sistemin kullanılacak olan malzemeler suyu, ısıyı ve aynı zamanda ses izolasyon sistemini sağlayabilmelidir. Ayrıca ekonomik olmalı, çok daha şık bir görüntüyü sunmalı ve bunun yanında çok kaliteli olmalıdır.

Aynı zamanda ise yapının dış etkenler tarafından sağlanacak olumsuzluklara karşı oldukça güvenli bir şekilde korumasını da sağlayabilmelidir. Çelik çatı konstrüksiyon sistemlerinde en fazla tercih seçeneği olan çatı kaplama malzemeleri. İse iç ile dış metal levha yalıtım çekirdeği tarafından elde edilmiş olan ve adı sandviç panel olan malzemelerdir.

Bahsi geçen sandviç panel malzemesi, ülke içerisine bakıldığı zaman son dönemlerde şantiye yapılarının içerisinde, sanayi yapılarının çatı kaplama sistemlerinde, sosyal tesislerin çatı kaplama sistemlerinde genel olarak kullanımı tercih edilen malzeme olarak bilinmektedir. Bunun yanında sizlere bahsetmiş olduğumuz sandviç panel malzemesi, oldukça hızlı bir şekilde üretilebilmesi. Ve aynı zamanda seri bir şekilde montaj yapılabilmesi, seri taşınabilmesi gibi şeylerden dolayı da ayrıca tercih edilmektedir.

Neden Çelik Çatı Kaplamaları

Fakat sizlere bu konuda oldukça dikkatli olmanızı ve sandviç panel malzemesi ile çelik çatı kaplamaları konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Peki neden çelik çatı kaplamaları sistemi içerisinde sandviç panel malzemesi seçmiş iseniz dikkatli olmalısınız? Sandviç panel sistemi ile çelik çatı kaplama sistemleri yapması sanıldığı kadar kolay bir durum değildir ve oldukça yüksek derecede profesyonellik isteyen işlerin başında gelir. Bunun yanında çelik çatı kaplamaları içerisinde kullanılacak olan sandviç panel malzemelerinin boyutları, şekli ve yapısı ise yine bu iş üzerinde uzman olan bir usta ya da firma tarafından belirlenmelidir.

Çelik çatı kaplamaları konusunda sizlere yardımcı olabileceğini söyleyen ve özellikle de bu sistem içerisinde sandviç panel malzemesini çok iyi kullanabileceğini söyleyen firmalar karşınıza çıkacaktır. Ama siz siz olun bu firmaları ya da ustaları iyice araştırmadan özellikle de çelik çatı kaplamaları konusunda hemen işe başlatmayın. Çünkü bu çok önemli bir iştir ve büyük bir titizlik içerisinde yapılması çok daha uygun şekilde sizlerin hizmetine sunulmasını sağlayacaktır.

Çatı kaplamasında çatının özelliklerine göre çeşitli kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Bu kaplama malzemeleri, kaplama koşullarına göre kısmi ve sürekli parçalara ayrılabilir. Kısmi kaplama malzemeleri; fayans, oluklu mukavva gibi malzemeler. Bu malzemeler uçları üst üste binerek çatı yüzeyini kaplar. Üst üste binen kısımda boşluklar olacağından çatıda sürekli hava sirkülasyonu olacaktır. Bu taslak, ahşap çatıda kullanılan elemanların çürüme riskini azaltır. Sürekli kaplama malzemesi; çatı yüzeyine asfalt, asfalt veya asfalt kağıt gibi malzemelerin üst üste bindirilerek yapıştırılmasıdır. Bu malzemeden yapılan kaplamalarda ahşap elemanlar neme dayanıklı olmalıdır. Çatı kaplamalarının kullanılan malzeme cinsine göre sınıflandırılması daha uygundur.

Çelik Çatılar Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin: 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.