Çelik Çatı Sistemleri

Çelik konstrüksiyon çelik çatı sistemleri hemen hemen her yapı üzerinde yükselebilmektedir. Bulunduğunuz coğrafi bölge veya iklimin çelik çatı sistemleri üzerinde herhangi bir belirleyici etkisi bulunmamaktadır. Doğanın yıpratıcı gücü karşısında ilk günkü performansını kaybetmez. Bu sayede uzun yıllar boyunca güvenli kullanım imkânına sahiptir. Ek bakım ve onarım maliyeti gerektirmemesi göz önünde bulundurulduğunda kendi kendini amorti eden döngüye sahiptir. Bu durum ekonomik özelliğini de gözler önüne sermektedir.

Çelik Çatı Modelleri

Çelik çatı uygulamalarının herhangi bir bakım veya onarım maliyeti gerektirmeden uzun yıllar kullanılması sağladığı en büyük avantajlar arasında yer almaktadır. Üstelik kullanıldıkları alanda sağlanılan ferahlık ile mevcut alanın olduğundan daha genişmiş gibi bir izlenim vermesine de katkı sağlayacaktır. Çelik çatı sistemleri uygun maliyet unsurları ve düşük işçilik ücretleri ile kısa sürede montajı tamamlanan çatı sistemleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Çelik Çatı Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Yoğun güneş ışığı veya aylarca karla kaplı olması çelik çatı sistemleri için olumsuz durumlar arasında yer almamaktadır. Bu sayede her türlü dış ortam koşuluna tam kapasite olarak hazırdır ve görevini yerine getirir. Ağırlığın çelik çatı üzerinden zemine doğru oranda aktarılmasını sağlayarak yükü dengeler. Böylece bina üzerindeki statik deneye katkı sağlamış olur. Ekonomi devrinde olduğumuz düşünüldüğünde uygun maliyet oranlarıyla ve dayanıklılığıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Çelik Çatı İzolasyonu Nedir?

Çelik çatı izolasyon sistemlerinin yapımı ya da kullanımı konusunda ki bir diğer amacın ise ısı izolasyonu olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki fabrikanın çatısında izolasyon sistemi bulunuyorsa ve ayrıca bu izolasyon sistemi ısı kaybını azaltabilecek teknik yöntemler ve sistemlere dayalı bir şekilde yapılmışdır. O halde bulunan bu izolasyon sistemi hem yağmur sularının etkisinden hemde ısı kaybının etkisinden fabrikayı korumuş olur. Yani ek olarak fabrikanın iç kısmına ısı girmediği gibi dışarıya gereğinden fazla ısı çıkmamış olur. Bu durum da fabrika çatı izolasyonu ile bulunan sistemlerin ne kadar değerli ve bir o kadar da yarar sağlayan sistemler olduğunu bizlere göstermektedir.

Bir yorum

  1. […] teras gibi çeşitli yapıların üstünü kapatmak, yeni bir alan oluşturmak için kullanılan çelik çatı sistemleri; dayanıklı yapısı, kaliteli malzemesi ve şık gövdesiyle günümüzde çok tercih edilen bir […]

Cevap bırakın