Sundurma Çatı

Sundurma Çatı:Geniş balkon ve teraslarda; isteğe bağlı olarak ahşap, pvc ve cam olarak uygulanmakta olan sistemlerdir. Genellikle yazlık bölgelerde bulunan ev sahipleri tarafından tercih edilen sundurma çatı sistemi,  hem evin görselliğini artırmakta. Hem de özellikle sıcak yaz günlerinde ailelerin vakitlerini geçirebileceği keyifli alanlar yaratmaktadır. Halk arasında veranda olarak ismi bilinmektedir.

Sundurma Çatı

Hint mimarisinde ortaya çıkan yapılardır.  Günümüzde geleneksel Hint Mimarisinden oldukça uzakta olmasına karşın yeni bir mimari tarz olarak özellikle müstakil yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Hollandalılar ve Portekizliler aracılığı ile Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Kelime anlamı ile; camlı taraça veya üstü örtülü balkon olarak ta adlandırılır. Sundurma kültürü, ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde kullanılması ile ön plana çıkmış, Karadeniz bölgesi ile gelişim bulmuştur.

Sundurma Çatıların Kullanım Alanları

Kullanım amacı ve türüne göre tüm bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu mimari yöntem; yukarıda belirtilen uygulamalar dışında şeffaf olarak ta uygulanabilmektedir.  Eğer Balkon önü sundurma sistemini ahşap düşünüyorsanız, yerli çam ve ithal ahşap olmak üzere iki sınıfta toplanmakta fiyat avantajı bakımından yerli çam balkon önü sundurmalar daha ekonomik olarak montajı yapılmaktadır.  Balkonunuzun  yönüne göre oldukça büyük avantajları olan balkon önü sundurma sistemleri, güneye bakan balkonlarda %65, batı ve doğu tarafındaki balkonlara uygulandığı takdirde bu oran %77 ye kadar güneş ışınlarını süzmekte, güneşin zararlı ışınlarını ise ultraviyole özellikleri sayesinde %99 oranında azaltmaktadır.

Sundurma Çatısı

Sundurma çatılar yapılırken dikkat edilmesi hususların başında iyi bir keşif ve sundurmanın taşıyacağı ayakların sağlam olması önemlidir. Balkona hangi malzemeden sundurma yapılacağı yapılacak basit bir keşif ile netleştirilebilir. Balkonun boyutu ve yönü kullanılacak malzemeyi belirlemede önemli bir etkendir. Balkon önü sundurma ile birlikte (sundurmanın kullanılacağı malzemeye göre) ferforje veya  pergole ile yapılan uygulamalar görselliği önemli ölçüde artırmaktadır.

Sundurma Çatı Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin: 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.