Sundurma Çatı

Sundurma Çatı: Geniş balkon ve teraslarda; isteğe bağlı olarak ahşap, pvc ve cam olarak uygulanmakta olan sistemlerdir. Genellikle yazlık bölgelerde bulunan ev sahipleri tarafından tercih edilen sundurma çatı sistemi,  hem evin görselliğini artırmakta. Hem de özellikle sıcak yaz günlerinde ailelerin vakitlerini geçirebileceği keyifli alanlar yaratmaktadır. Halk arasında veranda olarak ismi bilinmektedir.

Sundurma Çatı

Hint mimarisinde ortaya çıkan yapılardır.  Günümüzde geleneksel Hint Mimarisinden oldukça uzakta olmasına karşın yeni bir mimari tarz olarak özellikle müstakil yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Hollandalılar ve Portekizliler aracılığı ile Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Kelime anlamı ile; camlı taraça veya üstü örtülü balkon olarak ta adlandırılır. Sundurma kültürü, ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde kullanılması ile ön plana çıkmış, Karadeniz bölgesi ile gelişim bulmuştur.

Sundurma sistemleri, sağladığı avantajlar ve sağladığı güzel manzara nedeniyle birçok yönden tercih edilmektedir. Villa, garaj, işyeri ve benzeri alanlara girişlerde şık bir görünüm sağlar. Böyle bir yapıda, binanın giriş kısmının güzelleştirilmesi açısından tercih edilen bir yapıdır. Dış etkenlerin önlenmesinde de oldukça etkilidir. Binanın giriş ve açık alanını yağmur, kar ve benzeri dış etkenlerden koruyabilir. Giriş alanında ve açık alanda kurulan hangarlar yağmur, kar vb. Engelleri, rüzgarın esmesini engelleyebilir. Ayrıca bu alanlar kullanılırsa altlarında herhangi bir sorun yaşanmadan eşyalar etkin bir şekilde tutulabilir. Sundurmalı alanlara tavan aydınlatması, vantilatör ve benzeri sistemler kurulabilir. Sundurma alanı, bu sistemleri sabitlemek ve bağlamak için bir avantajdır.

Sundurma Çatıların Kullanım Alanları

Kullanım amacı ve türüne göre tüm bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu mimari yöntem; yukarıda belirtilen uygulamalar dışında şeffaf olarak ta uygulanabilmektedir.  Eğer Balkon önü sundurma sistemini ahşap düşünüyorsanız, yerli çam ve ithal ahşap olmak üzere iki sınıfta toplanmakta fiyat avantajı bakımından yerli çam balkon önü sundurmalar daha ekonomik olarak montajı yapılmaktadır.  Balkonunuzun  yönüne göre oldukça büyük avantajları olan balkon önü sundurma sistemleri, güneye bakan balkonlarda %65, batı ve doğu tarafındaki balkonlara uygulandığı takdirde bu oran %77 ye kadar güneş ışınlarını süzmekte, güneşin zararlı ışınlarını ise ultraviyole özellikleri sayesinde %99 oranında azaltmaktadır.

Sundurma Çatısı

Sundurma çatılar yapılırken dikkat edilmesi hususların başında iyi bir keşif ve sundurmanın taşıyacağı ayakların sağlam olması önemlidir. Balkona hangi malzemeden sundurma yapılacağı yapılacak basit bir keşif ile netleştirilebilir. Balkonun boyutu ve yönü kullanılacak malzemeyi belirlemede önemli bir etkendir. Balkon önü sundurma ile birlikte (sundurmanın kullanılacağı malzemeye göre) ferforje veya  pergole ile yapılan uygulamalar görselliği önemli ölçüde artırmaktadır.

Tek taraflı çatılar olarak da adlandırılan kanopilerin yapımı kolaydır ve düşük maliyetlidir. Çamaşır odaları, garajlar, kömür depo odaları ve bahçıvan odaları gibi düşük açıklığa sahip yerler için uygundur. Bağımsız bir binada tek başına kullanılabilir veya başka bir binanın duvarına yaslanabilir. Sundurma yapısında binayı dış ortamdan (yağmur, rüzgar, kar ve dolu gibi) koruyan elemana çatı adı verilir.

Sundurma Çatı teras, veranda, kapı ve pencere önleri, garaj ve balkon vb. yerlerde yağışlardan, soğuk ve sıcaktan korunmak için yapılan çatı türüne Sundurma Çatı denir. Bu tip çatılar genellikle yapı olarak küçüktür ancak çok kullanışlıdır. Çoğunlukla hava şartlarına karşı insanlar için barınak sağlayan barınak da denilebilir. Beton, plastik, çelik, ahşap ve cam gibi birçok farklı materyalden ve çok farklı şekil ve tasarımlarda yapılabilmektedir.

Sundurma Çatı binalar için çok ufak bir detay gibi görünse de oldukça önemlidir, çünkü sundurma çatılar sizin tarzınızın bir uzantısı olarak algılanabilir. Ayrıca ziyaretçilerin, yoldan geçenlerin binada dikkatini çekecek ilk unsur sundurma çatılardır. Binanızın bir bölümüne Sundurma Çatı yaptırmayı planlıyorsanız buna bir uzman ile birlikte karar vermeniz faydanıza olacaktır. Peki, Sundurma Çatı Çeşitleri nelerdir?

Sundurma Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Sundurma Çatı Çeşitleri olarak size kısaca bilgi verecek olursak bunları dört farklı başlıkta anlatabiliriz;

Paslanmaz Sundurma: Özellikle nemli bölgelerde, hava koşullarına, paslanmaya uzun vade dayanabilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Ayrıca çelik olması dolayısı ile soğutma ve ısıtmada da avantaj sağlamaktadır.

Cam Sundurma: Herhangi bir bina girişine veya terasına rahatlıkla uygulayabileceğiniz temperli (güçlendirilmiş) cam yapımı sundurmalar binalarınızı soğuk-sıcak, kar-yağmur gibi dış etkenlerden korurken aynı zamanda binanıza zarif ve estetik bir görünüm kazandıracaktır.

Polikarbon Sundurma: Diğer Sundurma Çatı çeşitleri ile kıyaslandığı zaman daha ekonomik ve sıcak-soğuk yalıtım olarak daha çok tercih edilen Sundurma Çatı çeşidi polikarbon sundurmalardır.

Çok yoğun araştırmanıza rağmen hala neyi nasıl yaptıracağınıza henüz karar verememişseniz, alanında uzman senelerdir bina ve her türlü çatı yapım firması olarak hizmet veren Albayrak Yapı & İnşaat ile irtibata geçmeniz menfaatinize olacaktır.

Modüler çatı sistemleri benzersiz bir estetik görünüm sağlar ve pratik uygulamalarda kullanılabilir. Kulübe çatıların son zamanlarda geliştirilen bazı pratik uygulamaları arasında kar temizleme ve yalıtım bulunmaktadır. Basit uygulaması sayesinde çoğu yüzey için düşük maliyetli kapsama alanı sağlar. Ek olarak, hemen hemen her yüzey için uygulanması kolaydır.

Düşük maliyetli, basit bir yapıya sahip bir kulübe veya kömür kulübesi, dayanıklı tek taraflı bir çatı sağlar. Bu kaplama bahçe odaları, garajlar ve çamaşır odaları için uygundur. Ahşap plakalardan yapılmış bir çatı, bitişik bir bina için ekstra koruma sağlamak için bir sundurmayı kaplar. Kar ve doluya dayanıklı çatılar gibi müstakil binalara elemanlar eklemek, tasarımlarının birçok yönünü mümkün kılar.

Sundurma Çatı Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin: 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.