Tonoz Çatı

Tonoz Çatı: Kemerlerin bir araya gelmesiyle oluşan tonoz çatılar koridor şekli halini alan bir çatı sistemidir. Daha önceki dönemlerde tuğla, taş ve harçlarla yapılan tonoz çatılar günümüzde geliştirilerek yerini beton ve metal konstrüksiyonlara bırakmıştır. Geliştirilmesinin ortaya çıkarmış olduğu avantajlardan birisi estetik ve şık bir görünümü olmasıdır. Aynı zamanda beton ve metal konstrüksiyondan yapıldığı için olağanüstü güç kazanmıştır. Tonoz modelleri ; kubbeli tonoz, çapraz tonoz, kaburgalı tonoz, yelpaze tonoz, silindirik ve beşik tonozdur.

Tonoz Çatı

Tonozların günümüzdeki kullanım yerleri oldukça geniştir. Villalarda, apartmanlarda, evlerde, eğlence merkezlerinde, benzinliklerde, turistlik tesislerde, marketlerde vb gibi tonoz çatının avantajlarından yararlanmak isteyen her türlü alanlarda tercih edilmektedir.

Tonozlu çatıların kullanımı çok eskilere giderken, çelik, betonarme veya ahşap çatılar yarı silindirik olarak yapıldıktan sonra tonozla uyumlu bir çatı kaplama sistemi ile kapatılır. Yapılması zor tonoz çatının mimarinin gelişmesiyle popüler hale geldiği de söylenebilir. Avantajları arasında mimari özellikleri daha fazla olmasının yanı sıra estetik görünümü, kullanıldığı yapıyı daha da ayırt etmektedir. Tonozlu çatılar, dış etkenlere dayanıklı olmakla birlikte kubbe şeklinde yapılan çatı sistemleridir. Genellikle tarihi eserlerde bulunan bu bina sistemini üretmek için çeşitli malzemeler kullanılabilir. Daha güçlü olması için en çok tercih edilen malzeme çeliktir. En yaygın yapı olan kubbeli tonoz camilerde ve birçok yapıda bulunmaktadır. Taşıyıcı özellikler açısından gelişen tonozlu çatı, kalıcı bir çatı sistemidir.

Tonoz Çatı Kullanım Alanları Nelerdir?

Işıklandırma sistemlerinden en çok kullanılanlardan bir tanesi de çatının mahya noktasında yapılan polikarbon ışıklıklarıdır. Bu sayede ışık dağılımı sağlanmaktadır. Tonoz çatının üst havalandırma kapakları sayesinde içeride bulunan tozların dışarıya çıkması sağlanmaktadır. Genellikle fabrikalarda tercih edilmektedir. Albayrak Yapı olarak tonoz çatı alanında yapmış olduğumuz uygulamaları ve görselleri web sitelerimizden görebilirsiniz.

Tonoz Çatı Sistemleri

Tonoz çatı kemelerin bir araya gelmesiyle koridor halini alan çatı sistemidir. Antik çağ dönemlerinden günümüze kadar gelmiş olan tonoz çatılar her geçen gün daha estetik ve güçlü bir çatı sistemi haline gelmektedir. Daha önceki dönemlerde harç, tuğla ve taştan yapılırken günümüzde beton ve metal konstrüksiyonlardan yapılmaktadır.

Genellikle fabrikalarda ve benzinliklerde kullanılan tonozlar bir çok modele sahiptir. Tonoz çatının maliyeti bir çok faktörle belirlenir. Bulunduğu alan, çatının büyüklüğü, istenilen model gibi etmenler fiyat konusunda etkilidir. Ayrıntılı bilgiyi mail yada telefon üzerinden vermekteyiz. Bunun yanı sıra keşif hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Galvaniz saclar genellikle kubbe sistemlerinde kullanılmaktadır. Galvaniz kaplamalar daha yüksek sertliğe sahip oldukları için sadece kaplama olarak değil çerçeve olarak da kullanılabilirler. Bu sayede iyi bir kaplama ve sağlam bir çerçeve elde edilebilir. Ek olarak, çatıda çeşitli çatı oluk sistemleri de kullanılmaktadır. Tonozlu çatıların en önemli görevi, karmaşık ve ağır yükleri taşıma kabiliyetine sahip olmasıdır. Büyük açıklıkları kapatan kubbe çatı sistemlerinde alternatif olarak ahşap yapılar kullanılabilir. Bu dayanıklı malzemenin kullanılması, duvarlar ve bina temelleri üzerindeki baskının ağırlığını azaltabilir.

Tonoz çatı, geçmiş asırlarda çok ciddi manada kullanılmış seçeneklerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Çatının örtülmesi olarak kabul edilen bu sistem çelik, ahşap ya da beton malzemelerden tasarlanabilmektedir. Geçmişte kullanılması eski bir sistem olduğu düşüncesini ortaya çıkarsa da tonoz çatıların modern çözümlerden olduğu da vurgulanabilir.

Tonoz Çatılar Neden Tercih Edilmektedir?

Bir yapının daha kaliteli ve kullanışlı özelliklere sahip olması ancak doğru seçimlerle mümkün olmaktadır. Bu nedenle de tonoz çatıların tercih nedenini kaliteyi yakalamak olarak sıralayabiliriz. Aşağıdaki faktörleri inceleyerek neden bir tonoz çatı tercih etmeniz gerektiğine göz atın!

  • Yapıların görsel anlamda kaliteli olmalarını sağlar,
  • Dayanıklı ve yüksek standartlarda çözümleri gündeme getirir,
  • Çatıda elde edilen açıklığın fazla olması sayesinde ticari, sportif ve kültürel olarak farklı şekillerde kullanılabilir,
  • Ekonomik bir çözüm olması tonoz çatıların tercih edilmesindeki en önemli faktörlerdendir.

Tonoz Çatı Fiyatları

Tonoz çatılar ile kaliteli çözümlerde yarar sağlamak istiyorsanız ebatları ve kullanılacak olan malzemeyi dikkate almalısınız. Tonoz çatı pahalıdır ya da ucuzdur genellemesi yapmak yerine bütçenize uygun seçeneklere göz atmalısınız. Ancak genel piyasa değerlendirmesi yapıldığında tonoz çatının daha uygun maliyetler sunduğu açıktır.

Siz de beklentilerinize uygun alternatifler arıyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz. Size kalite, yüksek standartlar ve çok daha fazlası ile alakalı çözüm üretmeyi başarıyoruz. Size de kaliteyi yakalamak kalıyor!

Tonoz Sistem Çatıların Genel Özellikleri

Birçok tarihi kalıntı, eski zamanlardan beri en popüler çatı kaplama seçenekleri olduğuna inanılan tonozlu çatıları kullanır. Bu çatılar, kendine özgü stilleri sayesinde çekici ve modern görünüyor. Dairesel bir çatının göze çarpan tek özelliği olmasa da, belirgin kubbe benzeri çatı yapısı öne çıkıyor. Aslında bu, eski yapıların inşasıyla ilgili malzemeler kullanılarak gerçekleştirildi. Bunlar kabaca ahşaba eşdeğerdi. Kubbe yapımındaki teknolojik gelişmeler, geçmişte beton kullanımına yol açmıştır. Günümüzde insanlar farklı malzemelerle kubbeler oluşturabilmektedir. Bu yapının yanında çelik, sac, metal gibi farklı malzemelerden yapılmış yapılar geliştirilmektedir. Faydacı görünümleri onları çekici ve kullanışlı kılar.

Eski çağlardan beri havalandırmalı çatılar birçok bölgede kullanılmaktadır. Bu yapıların en önemli faydası, ışık toplamaları ve parlak bir görünüm oluşturmalarıdır. Bu nedenle, insanlar tonozlu tavanların gerçekte olduğundan daha büyük yaşam alanları yanılsaması verdiğini anlarlar.

Kasa sistemleri diğer çatı kaplama seçeneklerine göre daha uygun maliyetlidir. Bunun nedeni, daha küçük bir fiyat etiketi için daha fazla alanı kapsayabilmeleridir. İnsanlar estetik çekicilikleri nedeniyle de bu sistemlerden hoşlanırlar. İnsanlar birçok nedenden dolayı kasa sistemleri ile ilgilenmektedir. Bunlardan biri, diğer çatı kaplama seçeneklerine kıyasla düşük maliyetidir. Yüksek tavanlar daha geniş bir yaşam alanı yaratır ve bol aydınlatma sağlar. Bu, alanı daha enerji dostu ve uygun maliyetli hale getirir. Yeni bina teknolojileri bu fikirleri mümkün kılıyor.

Tonoz Sistemleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin: 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.