Tonoz Çatı

Kemerlerin bir araya gelmesiyle oluşan tonoz çatılar koridor şekli halini alan bir çatı sistemidir. Daha önceki dönemlerde tuğla, taş ve harçlarla yapılan tonoz çatılar günümüzde geliştirilerek yerini beton ve metal konstrüksiyonlara bırakmıştır. Geliştirilmesinin ortaya çıkarmış olduğu avantajlardan birisi estetik ve şık bir görünümü olmasıdır. Aynı zamanda beton ve metal konstrüksiyondan yapıldığı için olağanüstü güç kazanmıştır. Tonoz modelleri ; kubbeli tonoz, çapraz tonoz, kaburgalı tonoz, yelpaze tonoz, silindirik ve beşik tonozdur.

Tonoz Çatı

Tonozların günümüzdeki kullanım yerleri oldukça geniştir. Villalarda, apartmanlarda, evlerde, eğlence merkezlerinde, benzinliklerde, turistlik tesislerde, marketlerde vb gibi tonoz çatının avantajlarından yararlanmak isteyen her türlü alanlarda tercih edilmektedir.

Tonozlu çatıların kullanımı çok eskilere giderken, çelik, betonarme veya ahşap çatılar yarı silindirik olarak yapıldıktan sonra tonozla uyumlu bir çatı kaplama sistemi ile kapatılır. Yapılması zor tonoz çatının mimarinin gelişmesiyle popüler hale geldiği de söylenebilir. Avantajları arasında mimari özellikleri daha fazla olmasının yanı sıra estetik görünümü, kullanıldığı yapıyı daha da ayırt etmektedir. Tonozlu çatılar, dış etkenlere dayanıklı olmakla birlikte kubbe şeklinde yapılan çatı sistemleridir. Genellikle tarihi eserlerde bulunan bu bina sistemini üretmek için çeşitli malzemeler kullanılabilir. Daha güçlü olması için en çok tercih edilen malzeme çeliktir. En yaygın yapı olan kubbeli tonoz camilerde ve birçok yapıda bulunmaktadır. Taşıyıcı özellikler açısından gelişen tonozlu çatı, kalıcı bir çatı sistemidir.

Tonoz Çatı Kullanım Alanları

Işıklandırma sistemlerinden en çok kullanılanlardan bir tanesi de çatının mahya noktasında yapılan polikarbon ışıklıklarıdır. Bu sayede ışık dağılımı sağlanmaktadır. Tonoz çatının üst havalandırma kapakları sayesinde içeride bulunan tozların dışarıya çıkması sağlanmaktadır. Genellikle fabrikalarda tercih edilmektedir. Albayrak Yapı olarak tonoz çatı alanında yapmış olduğumuz uygulamaları ve görselleri web sitelerimizden görebilirsiniz.

Tonoz Çatı Sistemleri

Tonoz çatı kemelerin bir araya gelmesiyle koridor halini alan çatı sistemidir. Antik çağ dönemlerinden günümüze kadar gelmiş olan tonoz çatılar her geçen gün daha estetik ve güçlü bir çatı sistemi haline gelmektedir. Daha önceki dönemlerde harç, tuğla ve taştan yapılırken günümüzde beton ve metal konstrüksiyonlardan yapılmaktadır. Genellikle fabrikalarda ve benzinliklerde kullanılan tonozlar bir çok modele sahiptir. Tonoz çatının maliyeti bir çok faktörle belirlenir. Bulunduğu alan, çatının büyüklüğü, istenilen model gibi etmenler fiyat konusunda etkilidir. Ayrıntılı bilgiyi mail yada telefon üzerinden vermekteyiz. Bunun yanı sıra keşif hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Galvaniz saclar genellikle kubbe sistemlerinde kullanılmaktadır. Galvaniz kaplamalar daha yüksek sertliğe sahip oldukları için sadece kaplama olarak değil çerçeve olarak da kullanılabilirler. Bu sayede iyi bir kaplama ve sağlam bir çerçeve elde edilebilir. Ek olarak, çatıda çeşitli metal ve plastik yüzey kaplama malzemeleri de kullanılabilir. Tonozlu çatıların en önemli görevi, karmaşık ve ağır yükleri taşıma kabiliyetine sahip olmasıdır. Büyük açıklıkları kapatan kubbe çatı sistemlerinde alternatif olarak ahşap yapılar kullanılabilir. Bu dayanıklı malzemenin kullanılması, duvarlar ve bina temelleri üzerindeki baskının ağırlığını azaltabilir.

Tonoz Sistemleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin: 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

 

Call Now Button